Ford Falcon Model, PT. 1

Balada o modely Ford Falconu

Hoci som nikdy nebol príliš na autá, je jedno, ktoré vo mne okamžite vzbudilo záujem – Ford Falcon zo série filmov Mad Max (konkrétnejšie Mad Max 2: The Road Warrior z roku 1981). Mal som asi desať rokov, keď som ho prvý raz videl a bol som presvedčený, že Mel Gibson hral iba kulisu pravému hrdinovi – fordu. Keby sa vtedy dalo prezliecť za auto na maškarný bál v škole, idem ako Ford Falcon. Takže neskôr, keď som sa začal venovať 3D a prišla tá skúška, ktorá postretne každého, kto robí 3D – rozhodnutie urobiť model auta, bolo tom medzi Batmobilom, týmto a Škodou Favorit (len preto, že je to proste štýl). Napokon som sa rozhodol pre tento nerd-mobil, ktorý raz aj určite dokončím – plánoval som to ešte pred tým ako natočia pokračovanie…

Potom som si hovoril, že ho dokončím a až potom si pozriem pokračovanie, ale to je presne taký sľub ako „Od dnes budem behávať každý deň… Aspoň dvadsať minút, veď to nie je veľa…“ Takže film bol super a keď som naň tak pozeral, tak som si povedal, že sa pokúsim svoj Ford Falcon model dokončiť.

Ford Icon

Nie je ťažké pochopiť, prečo sa toto auto stalo takou ikonou aj napriek dnes už trochu zastaralému dizajnu a celkom zásadnými nedostatkami v aerodynamike. Celkom očividne je jeho dizajn inšpirovaný americkými muscle-cars a výrazne tomu iste pomohol aj jeden Austrálčan, ktorý sa nebál nosiť kožené nohavice ani v púšti. Aj po štyroch rokoch (džízs, ja fakt neviem doťahovať projekty) musím uznať, že som si vybral dobrú predlohu na spracovanie.

Pracoval som s viacerými podkladmi, typicky the-blueprints.com a samozrejme dogooglovanie filmovej verzie auta. V tom mi výrazne pomohol nový film, keď ho celé nanovo vyrobil 1:1. (A ja štyri roky vyrábam pixely…) Od originálneho, sériovo vyrábaného modelu, sa líši vo viacerých veciach – chýba predný nárazník, ktorý Mel zrejme považoval v post-apokaliptickom svete za nadmerný luxus, dvere kufra sú nahradené dvojicou kanistrov na naftu a podobne.

Mad Max - Ford Falcon

Ford Falcon model

Chcel som si trochu rozšíriť 3D obzory a vyliezť z komfort-zóny, ktorú som si vrámci 3Ds Maxu vytvoril. Plán bol využiť workflow pre real-time renedering engine – high-poly a low-poly verzia, pridanie textúr.

A po tomto všetkom sa mi podarilo model dotiahnuť do štádia, že som sa ho nehanbil dať na sketchfab.com, čo je epický web. Môj Ford Falcon sa tam vynímal asi rok, medzi stovkami ďalší Fordov z Mad Maxa, lepších aj horších, kým značka Ford nenapadla Sketchfab a neprikázala im stiahnuť všetky Ford modely z webu. A môj Falcon bol preč, pretože originále dáta som stratil niekde pri stom presune dát. A to, milé deti, je koniec epického príbehu jedného chlapca a jeho pokusu vymodelovať 3D autíčko. Pozostatky nájdete v mojom portfóliu.

Avalanche studios, známi svojou sériou Just Cause, sa tiež odhodlali na podobný projekt. Okrem ich verzie Falcona však vytvorili aj kompletnú hru okolo jeho majiteľa – Mad Max-a. Loosri…