Stand-up: Niektore vtipy stale funguju...

Niektoré vtipy stále fungujú…

Silné reči nedávno oslávili šesť rokov fungovania, napriek tomu, že ešte stále úplne bežne stretávam ľudí, ktorí sa ma pýtajú, že čo je vlastne ten „stendap“, ktorý hovorím, že robím. Väčšinou sa pýtam, či chcú počuť krátku verziu, alebo tú dlhú. Ak povedia „dlhú,“ pokračujem nejakou dvojzmyslenou hláškou a potom im vysvetlím, čo ten stand-up vlastne je.

Stand-up na Slovensku nemá ešte svoje meno, ale…

Byť trápny, ale byť trápny a v Plus Jednotke?

Keď som prvý raz vystúpil v Silných rečiach, pred troma rokmi, išlo už o viac-menej funkčnú produkciu, hoci v malom. Vystúpenia boli raz mesačne, vždy sa vyzbieralo niekoľko komikov, predali sa lístky a robil sa humor. Ja som sa prihlásil na open-mic a išiel som si to skúsiť. Mal som na to pripravených asi 20 minút materiálu, ktorý som napísal nadšený z Dylana Morena, Robina Williamsa a Georga Carlina. Môj stand-up vtedy trval asi hodinu, pre publikum to bolo vyše dvoch hodín a pre publikum, ktoré to sledovalo iba na obrazovke v inej časti klubu, to bolo príliš ticho. Jano Gordulič to vtedy stopol na dve minúty.

Malo to svoje momenty… Prikladám časť zo zmieneného vystúpenia, ktorú som po rokoch oprášil.

Minule som mal dlhú debatu so silno veriacim človekom, ktorý mi tvrdil, že všetok život na svete stvoril Boh. Okay… Ale! Ak ozaj stvoril úplne, úplne všetko, tak musel stvoriť aj napríklad také veci, ako vírus alebo pásomnica alebo taký penis. A je ťažké predstaviť si penis ako božie dielo….

Ak ho stvoril, tak sa nad ním musel zamyslieť, musel si ho vymodelovať v mysli – všetky tie veci a sliznice a kompozičné akcenty. A keď si vezmeme, že je táto vec od rovnakého autora ako napríklad ľudská nervová sústava alebo páv, tak je taký penis dizajnovo dosť fail.

Bolo by super, keby sa dalo povedať, že potom to už išlo iba hore, ale ak by bol ten postup niekto sledoval a vyrobil z toho celého graf, vyzeral by asi ako sínusoida, ktorú nakreslil mierne dyslektický teriér. Neviem, prečo mi nenapadlo, že to, že skutočne dobrých stand-up komikov nie je tak veľa, má naozaj dobrý dôvod. Humor je zradný – to mi napadlo ako prvé a ono to v podstate nie je až taká zlá myšlienka, ale postupným skúšaním a ďalšími vystúpeniami som prišiel k názoru, že to nie je celkom pravda. Humor je skrátka humor a je predovšetkým o ľuďoch… Kvalitný humor, na druhej strane, je obrovská komplikovaná rovnica, ktorá by mohla byť pokojne aj teóriou relativity, za predpokladu, že výsledkom má byť to, že objekt, letiaci rýchlosťou svetla, z vášho vzorca, napokon rozosmejete.

Momentálne som síce niekde inde a aj kedy som sa rozhodol raz definitívne nechať stand-up stand-upom, stále budem mať jednu konkrétnu fotku, na ktorú už asi nikdy v živote nezabudnem.

Stand-up a „krčmový humor“

V stand-upoch sa nadáva, hovorí sa o témach, o ktorých sa normálne nehovorí v širšej spoločnosti a na tom všetkom sa, v ideálnom prípade, smeje. Politická korektnosť? Ha… Jebačka? Ha… Komplikovaná otázka imigrantov v Európe? Ha-Ha… Komédia bola vždy medzi jednoduchšími, prístupnejšími formátmi. Komédia bola umením, ale nikdy nebola Umením. Nikdy ani nebude. Je to stopercentná pravda a priznávajú to aj veľký komici, že „cheap jokes“ existujú a že ich aj sami používajú, ale na zázname z vystúpení ich väčšinou nenájdete. Je to alibizmus? No, zhruba taký, ako to, že si na koniec facebookovej správy nedáte „odpísal som ti zo záchoda.“

Neplánujem smerovať k alibizmu, len podotknúť, že aj tieto veci majú v humore svoje miesto. Ide o to, či sú nástrojom, alebo cieľom… Toľko k filozofii vtipu – lebo som cítil, že je to niečo, po čom internet prahne.

Keď som prvý raz vystúpil na silných rečiach, Silné reči boli iné. Iné priestory, iná atmosféra, zostava… Veci sa menia, stále sa hýbu, ale myslím, že už samotný fakt, že stand-up comedy show existuje už šesť rokov v krajine, kde celkom značné percento má iba veľmi vágnu predstavu o tom, čo to vlastne stand-up je, je silný úspech. To, že pri tom zvládli rásť, organizačne, zostavou aj kvalitou, je niečo, čoho je skvelé byť súčasťou. Sú vulgárne a nemiestne? Sú… Sú krčmový humor? Piču…

P.S. Záver som napísal zo záchoda.

 

Stand-up: Niektore vtipy stale funguju...

Plagát 100. Silných rečí z júna 2015