Graphic Design: Brak
Info

Postre a grafika na akcie Bratislavského literárneho klubu, Brak, v rokoch 2013 a 2014.

Proces

Použité programy a postupy:

  • Fotenie
  • Photoshop
  • InDesign

Postre

Poster | Wonderbrak
Poster | Brak 3D

Brak

Literárny klub Brak kedysi spájal mladých autorov poézie a prózy žijúcich v Bratislave a okolí. Niektorým sa podarilo vydať knihy, iný sa stali laureátmi literárnych súťaží, no spolok ako taký, sa zachoval iba v podobe fotiek a plagátov z akcií. Išlo predovšetkým o čítačky poézie a prózy, ktoré mali, samozrejme, masívny ohlas a prilákali tisíce ľudí, naplnili arény. A stali sa takými populárnymi, že bolo lepšie ich organizovať v kutici kdesi v knižnici, raz za dva mesiace a s plagátom zadarmo.

Napriek tomu to boli zaujímavé zadania a pretože som bol členom tohto klubu a pretože som to robil zadarmo, mal som viac menej voľnú ruku, čo sa týka kreativity a vizuálneho spracovania.

WonderBrak

Wonderbrak posters

Jednou z akcií bola čítačka „Wonderbrak“ – čítanie tvorby ženských autoriek. Nešlo však o romantické a kvietkované brakové veci, ale o odvážne, žensky drzé a zábavné diela. A presne to som chcel znázorniť aj vo vizuále plagátu. Žiaľ, pôvodný návrh, s názvom akcie strategicky umiestnenom na hrudi jednej z čítajúcich autoriek, neprešiel cez organizátora, Staromestskú knižnicu v Bratilsave. Mám rád knižnice a nemyslím si, že sú to skostnatelé inštitúcie ako zvyknú byť stvárnené v mnohých filmoch, no v tomto prípade bola Staromestská knižnica presne tým. Napokon sa však po viacerých pokusoch podarilo nájsť prienik a finálny návrh s autorkou používajúcou podprsenku ako prak.

Brak 3D

Akcie s celkom iným konceptom bola „Brak 3D“. „3D“ v tomto prípade znamenalo „3 debuty“ a išlo o prezentáciu trojice autorov Braku a ich debutových kníh. A ako to súvisí s Spielbergovými E.T.? Nijako, ale ako som povedal, mal som voľnosť, čo sa týka kreativity a napadlo mi, že by tento vizuál mohol na ľudí zafungovať lepšie ako plagát s troma obálkami kníh. Zároveň išlo o obdobie, v ktorom veľa filmov vychádzalo nanovo v 3D verziách a bolo to trendy. A fungovalo to! Prišlo desať možno dvanásť ľudí, z ktorých sme dvoch ani nepoznali. Na literárne akcie neznámych autorov je to celkom úspech.

Žiaľ Brak, bratislavský literárny klub, je už minulosťou, jeho členovia sa posunuli každý svojim smerom a niektoré literárne diely, ktoré odzneli na týchto akciách ostatnú v šuplíkoch autorov a autoriek. Možno si ich niektorí z divákov, ktorí sa nechali oklamať vizuálom pamätajú, ale stavil by som svoju adobe licenciu, že skôr nie.