3Ds Max tutoriál: 5 celkom užitočných tipov

3Ds Max tutoriál: 5 celkom užitočných tipov

3Ds Max je jeden z najrozšírenejších a najsilnejších software-ov pre 3D modelovanie a vizualizáciu. Pokiaľ ste študentom, môžete jednoducho získať študentskú licenciu a využívať 3Ds Max bez toho, aby ste museli utratiť zhruba 3500 eur na jeho zakúpenie. Je to brutálna cena, keď to porovnáme s takou licenciou pre Google SketchUp Pro, ktorá je zhruba desať krát nižšia. Ide skôr o to, čo chce človek dosiahnuť. Pokiaľ vám ide o jednoduchú vizualizáciu, ktorá načrtne priestorové riešenie, o jednoduché, ale presné modelovanie, tak je Google SkatchUp úplne v poriadku. Pokiaľ zvládate náročnejší interface, tak je tu Rhinoceros, Autodesk AutoCAD.

Prečo 3Ds Max?

Výborná otázka, som rád že som si ju položil. Max JE komplikovaný, JE drahý a MÁ náročný interface, ale je zďaleka najvariabilnejší zo všetkých vyššie vymenovaných programov. A áno, je možné v ňom presne modelovať, napriek tomu, čo sa často hovorí, ale k tomu sa ešte vrátim. Nesnažím sa tu o marketing alebo nebodaj kritiku iných 3D programov (alebo ľudí, ktorí ich využívajú), ale potreboval som tieto veci spomenúť pred tým ako sa dostanem k samotnému jadru.

Len na upresnenie. Toto nie je návod pre začínanie s 3Ds Maxom, takých je kopec. Jeden z lepších nájdete tu. Sú to tipy alebo skôr osobné postrehy, ktoré považujem vhodné spomenúť, ktoré nemusia byť každému celkom jasné a sú založené na mojich vlastných chybách.

1. Klávesové skratky

Pre väčšinu je to možno samozrejmosť, ale stretol som s kopou ľudí, ktorí ich nepoužívajú a s niektorými, ktorí ma dokonca presviedčali o tom, že ich nepotrebujú (pretože bez nich vedia pracovať rovnako rýchlo). Je to nezmysel. Nevyužívanie klávesových skratiek v akomkoľvek programe je ako operovať čajovou lyžičkou. Chápem, že sú ľudia, ktorým sa bez skratiek pracuje lepšie, ale určite nebudú pracovať rýchlejšie ako niekto, kto zapája obe ruky. Max je robustný program a má veľké množstvo skratiek a niektoré klávesy sa správajú rôzne v závislosti od situácie a nemalo by zmysel ich všetky vypisovať. Tu sú základné, ktoré vám výrazne zjednodušia prácu s ním.

[Q], [W], [E], [R] – Označovanie objektov, pohybovanie objektami, rotácia a zväčšovanie/zmenšovanie objektov. (Select, Move, Rotate, Scale) Nedá sa napočítať koľkokrát počas bežnej práce v Maxe prepnete medzi týmito nástrojmi a skutočne nevidím význam v tom naháňať ich myšov.

[1], [2], [3], [4], [5] – Prepínanie medzi „stavebnými prvkami“ modelu – bodmi, hranami/čiarami, polygónmi a tak ďalej. (Vertex, Edge, Border, Polygon, Element). Takisto vec, ktorá veľmi urýchli prácu s konkrétnym modelom.

[koliesko myši] – Každý, kto niekedy robil s Maxom vie, že má koliesko v Maxe veľký význam. Nie každý možno vie, že stlačením kombinácie [Alt+koliesko myši] môže rotovať kamerou a meniť tak uhol pohľadu, na čo je samozrejme nástroj, ktorý má svoju ikonu v ovládacích prvkoch, ale opäť… Aký význam ho má stále naháňať?

[Z/Y] – Jedno z nich (nikdy neviem ktoré) vycentruje kameru na označený objekt.

[Alt+W] – Zväčšenie, zmenšenie aktívneho viewportu.

[Alt+B] – Nastavenia aktívneho viewportu.

[F9] alebo [Shift+Q] – Renderovanie.

Pridávam ešte dve klávesové skratky, ktoré spôsobujú časté problémy a zmätok, pretože sa ich často podarí náhodne stlačiť.

[Space] – Zamkne a odomkne označený výber. Dá sa s vybranými objektami pracovať, ale nedá sa označiť nič iné.

[X] – Ak sa vám už stalo, že vám zmizli ukazovatele nástrojov pre pohyb, rotáciu a zväčšovanie/zmenšovanie, zrejme ste omylom stlačili písmeno [X]. Stlačte ho znova a vrátia sa naspäť.

[F2] – Ak sa vám označené polygóny zjavujú iba s červeným lemom a nie sú rozsvietené celé, ako je to defaultne nastavené, stačte [F2].

Pre detailnejší popis klávesových skratiek si môžete pozrieť túto stránku (ENG).

2. Človek sa stále niečo učí

Čokoľvek chcete vymodelovať, alebo vyrábať v Maxe, niekto to už robil a je veľká pravdepodobnosť, že na internete nájdete minimálne 100 rôznych spôsobov ako sa to dá spraviť. Odporúčam vždy gúgliť tutoriály, prípadne subscribnuť sa na stránky s tutoriálmi alebo registráciu na fórum ako je napríklad Polycount, kde nájdete začiatočníkov aj absolútnych profesionálov, ktorí sú často veľmi ochotní. Max má obrovské množstvo nástrojov, vďaka ktorým dokážete relatívne jednoducho vymodelovať aj také komplikované tvary ako je napríklad zatiahnutá záclona, čo by v takom Google SketchUp bol dosť náročný počin. A je veľmi možné, že spôsob, ktorý máte na mysli nemusí byť práve najrýchlejší, najrealistickejší alebo najoptimálnejší.

3D | MAAG

3. Vizualizácia alebo model?

Znie to smiešne, ale ja som prišiel na to, že pri práci s Maxom je veľmi užitočné mať od začiatku jasné, čo sa snažím dosiahnuť.  Toto je niečo čo môže rozhodnúť, či nad modelom strávite dve hodiny alebo dva dni. Dokonca by som povedal, že by táto otázka mala ovplyvniť aj výber samotného software-u. Potrebuje byť vizualizácia presná na centimeter? Závisí to samozrejme od mierky, ale mať stenu o 5 centimetrov mimo je nemožné zistiť z vizualizácie.

Je samozrejme možné nastaviť Max tak, aby dodržiaval presné vzdialenosti, ale myslím si, že vizualizácia má predovšetkým vyzerať. A je dobré vedieť ako má vyzerať ešte pred tým ako sa začne vyrábať. Ak chcem vytvoriť interiér, ktorý pôsobí príjemne, moderne a svetlo, tak je lepšie investovať čas do nastavenia materiálov, svetla a kamery ako do toho, či je parapet vo výške 900 mm, alebo len niekde zhruba tak vysoko, ako to má byť.

4. Knižnica

Je samozrejme jednoduchšie stiahnuť si modely niektorých vecí z internetu, ako vynachádzať teplú vodu. Max má výborný systém spájania objektov a je schopný vložiť jeden súbor do iného súboru aj so všetkými materiálmi, nastaveniami a všetkým ostatným. Preto je celkom užitočné po dokončení modelu a vizualizácie uložiť verziu súboru len s objektami, ktoré môžete opäť využiť. Napríklad taká vodovodná batéria je niečo čoho modelovanie mi vôbec nebude chýbať.

5. Vrstvy (layers) a mená

Toto je trochu otravná záležitosť, preto je na konci. Je naopak veľmi nápomocné mať v modely poriadok a vedieť skrývať väčšie množstvo objektov naraz a vedieť ktoré to vlastne sú.

Dúfam, že tieto postrehy a tento pseudo 3Ds Max tutoriál pomohli aspoň niekomu. Ak s niečim nesúhlasíte, prosím napíšte svoj názor do komentárov. Ak si chcete pozrieť modely, na ktorých práve pracujem prípadne prečítať si niečo viac o tých, ktoré sú už hotové, môžete navštíviť môj blog.